Dispečing: 051/7470 204

Autobusom na výlet po Prešove a okolí - 2. časť

Ani sme sa nenazdali a svieži máj vystriedal horúci jún. Letná sezóna sa naplno rozbieha, školáci sa pomaly lúčia s lavicami a rodičia už možno v týchto chvíľach rozmýšľajú, ako stráviť voľný čas s deťmi počas blížiacich sa prázdnin. Ak ste sa aj vy v týchto riadkoch našli a zatiaľ nemáte vymyslený program pre seba a svoje ratolesti, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na výlet. V prvom čísle nášho miniseriálu sme vám predstavili Múzeum Solivar, Šarišský hrad, vyhliadkovú vežu na Malkovskej hôrke a Kalváriu.

V druhej časti zaostríme na rekreačnú oblasť Delňa, školské lesy na Cemjate, kaštieľ vo Finticiach a Zbojnícky hrad v Ruskej Novej Vsi. Všetky menované miesta sú dostupné linkami našej MHD, či už z centra mesta alebo priamo zo železničnej stanice. Pri každom mieste je uvedená možnosť dopravy linkou MHD, odkaz na webovú stránku s podrobnými informáciami o mieste a ďalšie zaujímavosti. Ešte stále neviete ako stráviť prázdniny? Poďte s nami na výlet.

Prírodné kúpalisko Delňa

Areál prírodného kúpaliska Delňa bol vybudovaný ešte v 50. rokoch minulého storočia. Nachádza sa približne 5 kilometrov od centra mesta a nadväzuje na najmenšie prešovské sídlisko - Šváby. Areál poskytuje návštevníkom okrem vodnej plochy aj priestor pre rekreáciu a oddych. V príjemnom zelenom prostredí s množstvom stromov je pre návštevníkov k dispozícii workoutové ihrisko, detské preliezky, lavičky a ďalšie prvky. V období letných mesiacov sú v prevádzke aj bufety.

Areál kúpaliska je celoročne dostupný linkami 28, 33 a 45. Zo zastávok z centra mesta a železničnej stanice je možné využiť spoje liniek 28 a 45, ktoré premávajú v pracovných dňoch v hodinovom intervale. V čase špičky je interval skrátený na 30 minút. Linku 33 je možné využiť pri ceste zo sídliska Sekčov a Šváby. Vystúpiť je potrebné na konečnej zastávke Delňa, kde sa už priamo nachádza aj vstup do areálu. Bližšie informácie o rekreačnom areáli je možné nájsť na webovom sídle správcu, ktorým je mestská spoločnosť Prešov Real.


Zbojnícky hrad (Soľnohrad)

Zbojnícky hrad, inak zvaný aj Soľnohrad, je stredovekou zrúcaninou hradu nad obcou Ruská Nová Ves. Hrad slúžil pre zaujímavé účely, v minulosti mal totiž chrániť vzácne soľné pramene v okolí, ktoré sú známe ešte z rímskych čias. Kamenný Soľnohrad bol vybudovaný v 13. storočí, no svojmu účelu neslúžil dlho. Už v roku 1579 bol zničený vojskami z neďalekého Šarišského hradu kvôli sporom o zisky z obchodu so soľou. Soľnohrad je súčasťou projektu Šarišskej hradnej cesty, ktorý zastrešuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš. Podrobné informácie o projekte sú k dispozícii na tomto odkaze.

Do Ruskej Novej Vsi je možné pricestovať našou linkou č. 46, ktorej konečná zastávka sa nachádza na parkovisku pod hradom. Linka premáva v pracovných dňoch v hodinovom intervale v čase špičky a v dvojhodinovom v čase sedla, cez víkendy je interval spojov tiež dvojhodinový. Linka 46 vyráža z centra mesta zo zastávky Veľká pošta a pokračuje cez Železničnú stanicu a Solivar až do Ruskej Novej Vsi. Od konečnej zastávky vedie značená turistická cesta (červená značka), ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie. Alternatívou je tiež novovybudovaná "Vodná cesta", ktorá je lemovaná informačnými tabuľami a vedie popri vodojeme, mokradiach a studničkách. Výstup na hrad netrvá dlhšie ako hodinu. Dovolíme si pripomenúť, že obec Ruská Nová Ves sa nachádza v II. tarifnom pásme, preto je potrebné označiť si lístok, ktorý platí aj v tomto pásme.


Galéria a múzeum ľudového umenia vo Finticiach

V centre obci Fintice sa nachádza rozsiahly komplex barokového kaštieľa so záhradami, ktorý je prepojený so susedným kostolom. História fintického kaštieľa siaha až do 13. storočia, pričom pôvodne gotické sídlo bolo postupom rokov prebudované a v 18. storočí prestavané do súčasnej podoby. Vtedajší majitelia kaštieľa boli zanietení hudobníci, o čom svedčí aj zbierka hudobných nástrojov, ktoré v dnešných dňoch opatruje Matica slovenská. Zaujímavosťou je aj fakt, že kaštieľ navštívil aj sám Ludwig van Beethoven. V súčasnosti v kaštieli sídli Galéria a múzeum ľudového umenia v obci Fintice, ktorá svoju činnosť orientuje na budovanie a prezentovanie zbierkového fondu s regionálnym zameraním. Pre návštevníkov sú k dispozícii tri stále expozície, jedna je venovaná Jozefovi Kolarčíkovi-Fintickému, ktorý bol významným východoslovenským národopisným zberateľom. Ďalšie expozície sú venované šľachtickým rodom, archeológii a životu Fintičanov.

Múzeum je sa nachádza v budove, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Vstupné do múzea je dobrovoľné, múzeum je k dispozícii pre verejnosť cez pracovné dni v čase od 7:00 do 11:30 a od 12:00 do 15:00. Posledný vstup je o 14. hodine. Podrobnosti sú k dispozícii na webovom sídle obce Fintice. Múzeum je výborne dostupné linkou č. 21, ktorá do Fintíc premáva celotýždenne. Nastúpiť na linku 21 môžete v centre mesta na zastávkach Trojica, Na Hlavnej a Grešova, prípadne na ďalších zastávkach po trase cez Šafárikovu, Bardejovskú a Vranovskú ulicu. Linka 21 premáva v hodinovom intervale, počas špičky je interval skrátený na 30 minút. Vystúpiť je potrebné na zastávke Námestie Jozefa Kolarčíka. Na tejto zastávke sa zároveň nachádza aj automat na cestovné lístky. Dovolíme si pripomenúť, že obec Fintice sa nachádza v II. tarifnom pásme, preto je potrebné označiť si lístok, ktorý platí aj v tomto pásme.


Rekreačná oblasť Cemjata

Druhú časť nášho miniseriálu uzatvárame rekreačnou oblasťou na Cemjate, ktorá sa nachádza na západnom okraji mesta. Tento rozsiahly lesný komplex bol v stredoveku využívaný ako zásobáreň dreva pre priľahlé sídla. Až koncom 19. storočia sa rozhodlo o využití potenciálu minerálnych prameňov, ktoré sa tu nachádzajú, a tak boli zriadené mestské kúpele. K týmto kúpeľom na prelome 19. a 20. storočia dokonca premávala jedna z prvých pravidelných liniek, ktorú v danom čase obsluhovali kočiare ťahané koňmi. Postupom rokov boli v areáli vybudované viaceré kúpeľné domy, tančiareň, jedáleň, či množstvo parkov a záhrad, ktoré svojmu účelu slúžia doposiaľ. V lesnom komplexe je vyznačených viacero turistických a cyklistických trás, cez ktoré je možné prejsť z Cemjaty na Borkút, prípadne až do Hanisky alebo Janova. Najvýznamnejšou cestou je červená značka - Cesta hrdinov SNP. V lokalite školských lesov Strednej odbornej školy lesníckej sa nachádza niekoľko kilometrov asfaltových cestičiek, ktoré sú vhodné na vychádzku, cyklistiku, ale aj na bežkovanie v zimnom období.

Do tejto lokality premáva linka č. 18, ktorá prechádza okolo Kvašnej vody a pokračuje až k areálu bývalých kúpeľov Cemjata. Linka premáva celotýždenne v hodinovom intervale, cez pracovné dni nadväzuje na spoje linky 36 zo sídliska Sekčov. Cez víkendy je zabezpečené priame spojenie sídliska Sekčov, Solivaru a Cemjaty pomocou liniek 11, 18 a 32. Linka 32 odchádza v nepárnych hodinách zo Sibírskej do centra mesta, kde sa prečísluje na linku 18 a pokračuje na Cemjatu. V smere z Cemjaty vyráža linka 18 v každú párnu hodinu na zastávku Levočská, kde sa prečísluje na linku 11 a pokračuje priamo cez Rusínsku ulicu okolo Eperie až na Solivar.


Druhá časť nášho sprievodcu výletmi je na konci, budeme radi, ak vás naše tipy inšpirujú a pôjdete spolu s nami objavovať krásy Prešova a okolia. V ďalšom vydaní sa spoločne prevezieme do hvezdárne a planetária, k vznikajúcej oddychovej zóne na Pionierskej ulici a na ďalšie miesta .

 

Text: DPMP, a.s.
Foto: Obec Fintice; Matúš Rozman; Erik Wittner; OOCR Región Šariš
20.6.2022